הנדסאי מכונות

מה לומדים?

הסטודנטים לומדים את הצדדים המעשיים בתכנון, ייצור, פיתוח ותחזוקה של מכונות שונות המשמשות מגוון רחב של תעשיות בדגש על התמחויות כגון מכטרוניקה, אנרגיה, וכדומה.

מה עושים עם זה?

התחרות הבינלאומית יוצרת דרישה להעסקתם של הנדסאי מכונות מקצועיים בעלי ידע מעמיק ויכולת מתן פתרונות יצירתיים שיאפשרו את ייעול תהליך הייצור של מוצרים.

איפה לומדים? כרמיאל, קרית ביאליק, נתניה, תל אביב, רחובות, ירושלים
כמה לומדים?

לימודי יום - שנתיים / מסלול משולב (לימודי ערב + יום שישי) - 3 שנים.

תנאי קבלה

בגרות עם ציון חיובי ב: מתמטיקה - 3 יחידות, אנגלית - 3 יחידות, הבעה עברית - 2 יחידות / בוגרי מכינה של מה"ט בהצלחה.

איזו תעודה מקבלים?

לעומדים/ות בהצלחה בבחינות הפנימיות ובמבחני מה"ט ולעוברים את פרוייקט הסיום תוענק דיפלומת הנדסאי.

ובהרחבה...

הסטודנטים מתחילים את הלימודים עם קורסים בסיסיים, וממשיכים ללימודי הנדסה ומכונות מתקדמים בתחומים כמו המרת אנרגיה, בניית מכונות ושרטוטם, עיבוד חומרים, ועוד. בין הקורסים הנלמדים בתואר ניתן למנות: מתמטיקה, אנגלית טכנית, חשמל ואלקטרוניקה, פיזיקה, תכנות מחשבים, רובוטיקה,שרטוט בעזרת מחשב, ועוד.

משך הלימודים

הכשרת ההנדסאים נמשכת בין שנתיים במסגרת לימודי בוקר לשלוש שנים במסגרת לימודי ערב (וכך לשלב את הלימודים עם עבודה או משפחה). בסיום התואר יוכל הבוגר להשתלב כהנדסאי מכונות בחברות שונות בתעשיות כמו רכב, מזון, אלקטרוניקה,כימיה, ועוד.

תנאי קבלה

תעודת בגרות מלאה (או חלקית 3 יח' מתמטיקה, 3 יח' אנגלית והבעה עברית), או לימודים במכינה קדם-הנדסאית. הקבלה היא ללא פסיכומטרי.

איפה לומדים?

מכללת אורט בכרמיאל, קריית ביאליק, נתניה, תל-אביב, רחובות וירושלים

מה עושה הנדסאי מכונות?

בתעשיות רבות בארץ, מההיי-טק ועד התעשייה הצבאית, יש צורך תמידי במומחים לפיתוח, הנייה ותפעול של מכונות מורכבות. לימודי הנדסאי מכונות מכשירים את הבוגר להתעסק עם ייצור פריטים, תכנון ביצוע וביקורת של תהליכי ייצור ממוחשבים, בנוסף לידע מקצועי בתחומי האלקטרוניקה, המחשבים, והבקרה.

התמחויות 

במסגרת לימודי הנדסאי מכונות בוחרים הסטודנטים באחת מבין ההתמחויות המרחיבות את הידע של הסטודנט בתחום וכך מרחיבים את אפשרויות העבודה בסיום התואר. ניתן למנות ארבע התמחויות בלימודי מכונות: מכרוניקה, אלקטרו אופטיקה, תכנון וייצור ממוחשב, וכן אנרגיה.

התמחות במכטרוניקה 

התמחות במכטרוניקה מעניקה כלים לשילוב מערכות מכאניות עם מחשבים ומערכות אלקטרוניות – ומשלבים לימודי מכונות עם לימודי אלקטרוניקה והתמקדות במכונות אלקטרוניות. במסגרת הלימודים רוכש הסטודנט כלים וידע בתחומים כמו מעגלי חישה, ממשקי התחברות, אמצעי בקרה, אלקטרוניקה, בקרה, מחשבים, מערכות מכאניות, ועוד. עוד על ההתמחות במכטרוניקה.

התמחות באלקטרו אופטיקה 

אלקטרו-אופטיקה היא שם התוחם בתוכו שני מושגים: אלקטרוניקה ואופטיקה. הנדסאי בתחום יכול לעסוק בתחומים כמו תכנון וליווי של פרויקטים בתעשייה הזו,מחקר ופיתוח של טכנולוגיות ומוצרים אלקטרו-אופטיים חדשים, וכן ניהול ותפעול מערכות בקרה ותחזוקה בתעשיות שונות. בין נושאי הלימוד בהתמחות ניתן למנות: מערכות ייצור ממוחשבות, אלקטרוניקה תעשייתית, מיקרו מחשבים, רובוטיקה, רכיבים אלקטרו-אופטיים, ועוד. עוד על ההתמחות באלקטרו-אופטיקה.

התמחות בתכנון וייצור ממוחשב 

ההתמחות בתחום הזה כוללת רכישת ידע רחב בתחומים כמו ניתוח מערכות מכאניות וידע בהנדסת מכונות, אלקטרוניקה, וכן גם מחשבים ובקרה. עם הידע הרחב שנרכש, גם תחומי העיסוק של הנדסאי מכונות בהתמחות תכנון וייצור ממוחשב נחשבים רחבים: הם יכולים להיות בתחום הביצוע וביקורת של תהליכי ייצור ממוחשבים, ניהול ותפעול של מערכות בענפי התעשייה, ניסויים במעבדות תעשייתיות, ועוד. עוד על ההתמחות בתכנון וייצור ממוחשב.

התמחות באנרגיה

במסגרת תכנית הלימודים נלמדים נושאים כגון; דלקים, המרת אנרגיה, מערכות אחסון של גז טבעי ורגולציית ההתקנות לניהול אנרגיה. בנוסף, במסגרת לימודים אלה, הסטודנטים עוברים הכשרה במעבדות ובסדנאות מעשיות וביניהן, מעבדות אנרגיה מתחדשת. עוד על התמחות באנרגיה

במכללות אורט ניתן ללמוד גם הנדסת מכונות